Pri jednom z obedov v staromestskej Soupe som sa zoznámil s Annou Ulahelovou, grafickou dizajnérkou a doktorandkou VŠVU. Porozprávala mi o svojej dizertačke, v ktorej skúmala vývoj grafického dizajnu na Slovensku po roku 1989. Keďže ma zaujíma, prečo sa absolventi dizajnu orientujú viac na autorskú tvorbu, no často nevedia vyriešiť problém svojho zadávateľa, pozval som Annu do druhej epizódy Minimum Viable Podcastu.

Robiť dobrý dizajn je kumšt

Pochopiť obmedzenia klienta, dobre ich zanalyzovať, neodmietnuť ich, ale vedieť v nich fungovať – to považujem za extrémne náročný kumšt. A neviem, či sa mu vôbec na VŠVU dá priučiť. „Já osobně si myslím, že to chybí,“ vraví Anna v podcaste. „Že to nemusí být převažující, ale jako jedna z možností. To si myslím, že je daleko důležitější – že může vedle sebe fungovat autorský dizajn, nebo víc kulturně orientovaný dizajn, ale může vedle toho být i dizajn, který je prostě více orientovaný na potřeby trhu, biznisu nebo i nějaký sociální dizajn.“

Aký bude dizajnér budúcnosti

Zaujímalo ma teda, aká by mala byť úloha dizajnéra budúcnosti. Podľa Anny je to rola dizajnéra ako facilitátora. „To znamená, že nemusím tolik produkovat nové věci, ale být někým, kdo spojuje různé uhly pohledu a snaží se hledat alternativy procesu v tom, co už dneska vidíme, že nefunguje. Neměli by jsme se bránit tomu, že ustoupíme od toho vizuálního víc k těm obsahům a procesům, to je tady pořád ještě velmi abstraktní.“

Vypočujte si celý rozhovor s Annou Ulahelovou:


Minimum Viable Podcast vám každý mesiac prináša najväčšie slovenské UX štúdio LB*

Dizajn je všade okolo nás. Minimum Viable Podcast skúma dizajn s malým “d” – teda ten, ktorý hľadá riešenia na problémy ľudí. So svojimi hosťami sa v ňom venujem témam, ktoré s dizajnom súvisia, no bežne ich s ním nespájame.  Za spoluprácu na produkcii ďakujem štúdiu Zeldeo.

Minimum Viable Podcast nájdete na:

Poteším sa každému vypočutiu, followu, zdieľaniu aj podnetu na zlepšenie. Svoje tipy na zaujímavé osobnosti, s ktorými sa môžem porozprávať o dizajne, mi môžete poslať na podcast@lbstudio.sk.

Príjemné počúvanie :)