Zdravím ťa!
Som rád, že si sa rozhodol venovať tejto pokročilej dizajnérskej téme pár minút. Pusti si príjemnú nerušivú muzičku, pretlač si svoju obľúbenú kávu cez Aeropress a prehoď to celé do Pocketu.

Písmo na mieru

V roku 2018 sme v LB* pre zdravotnú poisťovňu Dôvera prekopávali akvizičnú časť webovej stránky www.dovera.sk s dôrazom na použiteľnosť a prístupnosť pre všetkých obyvateľov Slovenska.

Jednou z úloh bolo aj opäť prehodnotiť výber písma Futura. Ten bol definovaný v dizajn manuále ako primárne písmo v kombinácii s pätkovým Merriweather. Prax však ukázala, že pri dlhších textoch je Futura náročnejšia na čítanie a pri jej vytváraní tvorcovia nepremýšľali o zákutiach slovenského jazyka.

Požiadavka klienta znela jasne: Dôvera chce dobre čitateľný font, ktorý dokáže odzrkadliť ľudskosť a starostlivosť zdravotnej poistovne.

Ako vzniká font

Bigname pri tvorbe využilo ako odrazový mostík pre Dôvera Sans logo zdravotnej poisťovne Dôvera s charakteristickým vôkáňom (cirkumflexom) a písmo Setup Grotesk od popredného slovenského dizajnéra Ondreja Jóba.

Prvá pracovná verzia písma Dôvera Sans.

Spolupráca s Bigname začala v lete 2018 a úlohou LB* bolo dohliadnuť na dobrú čitateľnosť a rozpoznateľnosť jednotlivých znakov. Ponorili sme sa hlbšie do tematiky a preverili sme si všetky naše typografické znalosti z literatúry. Následne sme Rudovi a Ondrejovi po každej verzii navrhli sériu odporúčaní, ako font s ohľadom na prístupnosť vylepšiť.

Náhľad zmien v ďalších verziách.

Poisťovňa Dôvera realizuje svoju komunikáciu primárne v slovenskom jazyku, preto bolo pri tvorbe písma potrebné dbať na jeho špecifiká. Prvá iterácia sa zaoberala rozpoznateľnosťou znakov "l", "I" a číslovky 1, ďalšia napríklad tvarom diakritických znamienok, ktoré slovenčina používa takmer v každom slove. Projekt si vyžadoval celkovo štyri iterácie a po troch mesiacoch bolo písmo Dôvera Sans na svete.

Prezentačný plagát písma Dôvera Sans.

Ultra prístupné písmo

Náš front-end developer Juraj Kiss rád pripomína, že ak chceš byť na webe v rámci typografie čo najviac accessible, nemal by si sťahovať žiadne nepotrebné assety. Uľahčíš tak život ľuďom so zlým pripojením (cestujúcim vo vlaku či obyvateľom odľahlých oblastí). Ak by si chcel vytvoriť ultra prístupný web s krátkym loadingom, môžeš použiť písma dostupné vo viacerých operačných systémoch ako Arial, Courier New, Georgia, Times New Roman, Trebuchet MS a Verdana.

Písma dostupné vo viacerích operačných systémoch.

Čo sa týka dyslektického publika (odhadom 5-12% populácie), treba zabudnúť na špeciálne fonty ako Dyslexie. Vo výskume takéto špeciálne písma pohoreli a víťazmi sú Arial, Courier, Verdana, Helvetica a CMU.

Nezostaňme len pri týchto notoricky známych velikánoch a skúsme sa posunúť ďalej. Na slovenskom trhu sa často stáva, že klient na platené písmo budget nevyhradil a netúži ani po brutalistickom webe s Times New Roman. Musíme sa teda zaobísť bez toho. Využime overenú platformu Google Fonts a pre tentokrát nechajme bokom Fontsquirrel, Losttype a Dafont.

Oko nečíta, oko rozoznáva tvary

Mozog v spolupráci s okom rozpoznáva tvar jednotlivých slov a zaužívaným siluetám porozumie oveľa rýchlejšie. Preto by sme sa mali vyhýbať všetkým príliš zdobeným písmam. Čitateľnosť sa pri nich výrazne spomaľuje a oko trávi viac času ich „analýzou“. Úplne zabudnite na písma s divokým vzhľadom, ktoré väčšinou triedime do kategórií handwriting a display. Zamerajme sa dnes, podobne ako to bolo v Dôvere, na bezpätkové písma, v Google Fonts v kategórii Sans Serif.

Work Sans.

Topoľčany – Illinois

Existuje viacero fráz v angličtine aj slovenčine, ktoré nám pomôžu pretriediť kúkoľ od pšenice. Fráza “101-Illinois” nám poukáže na písma, ktoré slabo odlíšili malé “l” od veľkého “I”. Slovenské “Topoľčany” posvietia na blízke stretnutia “ľ” a “č”.

Ako pomôcku môžeme použiť aj techniku rozmazávania. Napríklad cez funkciu gaussian blur slová rozmažeme a nasimulujeme tak ich čitateľnosť v horších svetelných podmienkach či v pohybe.

S kolegami sme vytvorili prvú beta verziu ultimátneho slovenského textu s názvom Brieždenie, ktorý preverí akýkoľvek typ písma.

Brieždenie.

Šírošírou Ilavou sa ozýva záhaľčivá poľština ľúbezného boľševika Iľju.
Veľké vĺča sťa žúžoľ zväčša živočíšne breše pozdĺž Topoľčian,
dôverčivé sôvä číha na guľôčku v jamôčke.
Krvožíznivec na dôvažok púšťou púšťa náčrtok,
idú ňaňo šťať z bojišťa sťa väčší kôň erdžia.
Roľníka rozčuľovalo štrnásť spáleníšť poniže potôčka.
Hádže ďateľ džemové džúsy na džíp?

Špachtľu skrúca zúrivý dážď,
predsedníčka čínštinu si užíva,
ďatľom tvŕdzu žiadza žní,
Súca žiadzou zasľubených brieždení.

Futura Bold.

Survival of the fittest

Písma z Google Fonts, ktoré dobre fungujú v slovenčine, sú tieto:

 • Source Sans Pro
 • Raleway
 • PT Sans
 • Noto Sans
 • Ubuntu
 • Fira Sans
 • Work Sans
 • Cabin
 • Exo 2
 • Asap
 • IBM Plex Sans
Výber tých najlepších.

Problémy v slovách Illinois / Ilava:

 • Roboto
 • Open Sans
 • Montserrat
 • Titillium Web
 • Rubik
 • Merriweather Sans
Problémy so slovami Illinois a Ilava.

Budem rád, ak sa so mnou podelíš o ďalšie podobné triky. Napíš mi na vacho@lbstudio.sk

4 Dôvera Sans promo plagáty si môžeš voľne stiahnuť a vytlačiť. Enjoy ;)

🖖 Live long and prosper.